İçeriği Gör

Geçmişle Yüzleşme: İmkânlar ve İmkânsızlıklar

❝Otoriter bir hakikatin sorgulandığı yerde, toplumsal olanı nihai bir meşruiyet ölçütüne bağlamak ve bu meşruiyetin yanılmaz olduğunu iddia etmek imkânsızdır. Elbette insan her zaman verili bir toplum içine doğar ve toplumsal olanı mümkün kılan, topluluğun topluluk olarak kendini düşünme biçimidir ama bu biçim asla bir kesinlik taşımaz ya da tek bir iradeye sahip olmaz. Çatışmasız ya da çelişkisiz bir kesinlik değil, ‘bir’ halk olmanın olgusal olarak imkânsızlığıdır söz konusu olan.❞


Satın Almak İçin: BabilKitap YurduPandora / İdefix / D&R

Geçmişle Yüzleşme: İmkanlar ve İmkansızlıklar bir yandan aşina olduğumuz, bir yandan da detaylı düşünmekten kaçındığımız “geçmişle yüzleşme” meselesini ele alıyor. Bu kavram, ağır insan hakları ihlalleriyle dolu bir geçmişin gölgeleriyle hesaplaşmayı amaçlıyor ve geçmişte bozulan adaletin sağlanmasını, toplumsal dayanışmanın yeniden kurulmasını ve demokrasinin güçlendirilmesini hedefliyor.
Bu önemli hedefler, aynı derecede önemli sorulara yol açıyor: Hasarlı geçmişlerin kitlesel bilançosu içinde, sayısız faille ya da failleri onaylayanlarla, bireysel yargılamalar yoluyla nasıl baş edilebilir? Geniş çaplı katliamların olgusal gerçekliği tarihi ve/veya hukuki olarak nasıl yazılabilir? Şu ya da bu tarih ve/veya hukuk yazımı, yaşanan acıları hafifletebilir ya da olmuş olanı değiştirebilir mi? Bir toplum kolektif olarak suçlanabilir ya da aklanabilir mi? Geçmişin hayaletleri toplumsal dayanışmaya ya da yeni bir demokrasi anlayışına izin verir mi?
Geçmişle yüzleşmenin tarihi, hukuki ve siyasi boyutlarını eleştirel bir çabayla birlikte değerlendiren Cansu Muratoğlu, okuru bu zorlu soruları düşünmeye davet ediyor.
Yazar

Cansu Muratoğlu

Editör

Cemal Bâli Akal

ISBN

978-605-81033-0-6

Dizi

Zoe Kitap: 2 – Hukuk Dizisi: 2

Basım

1. Basım – Ocak 2019

Sayfa Sayısı

176

Boyutları

13.5 x 21 cm

Dizgi

Sevil Öcalan

Kapak Tasarımı

Savaş Çekiç

Sertifika No

42428

Yazar

Cansu Muratoğlu

Series

Hukuk