Back Cover
İçeriği Gör

Hukuk ve Disiplin: Modern Toplumda Hukuka Uymanın Dayanakları

❝Hukuka nasıl ve hangi mekanizmaların zorlamasıyla uyduğumuzu anlamaya çalışmak, hukuk karşısında ahlâkî bir duyarlık geliştirmenin ilk basamağıdır. Nasıl sorusu, bizi benliğimizdeki karmaşık örgüden haberdar eder. Alışkanlıktan mı, menfaatten mi, korkudan mı, sevgiden mi, yoksa bilincinde olmadığımız bir zamana ait bir duygudan mı hukuka uymaktayız? Bu karmaşık etkiler hakkında edineceğimiz bilgi, bireysel ahlâk açısından önemlidir. Ancak bilgi ve ahlâk, zorunlu bileşenler değildirler. Ve bilgi pek az durumda insana ahlâk da getirmiştir.❞

 80,00  60,00

Ends in
Saving 100% Value  80,00 You Save  80,00
Hukukçunun ya da hukuk sosyoloğunun ilgisi çoğu zaman kural ihlallerine, sapkın davranışlara odaklanmıştır. Oysa genellikle çoğu insan, görünen herhangi bir güç olmasa da kurallara uyar. Ama bazı toplumlar özellikle görünür durumdaki otorite figürlerine, bazıları ise özellikle soyut kurallara.
Bu kitap insanların neden ama daha çok da nasıl hukuka uyduklarını konu ediniyor. Buna bir cevap bulabilmek için de bir yandan erken modernlikten başlamak üzere kapitalizmle birlikte hukukun değişimini, diğer yandan da sosyal psikoloji açısından insanın erken yaşlardan itibaren hukuka uyma davranışını nasıl edindiğini araştırıyor.
Hukuk ve insan doğası arasındaki ilişkiyi anlamak isteyenler için…
ISBN

978-605-81033-5-1

Yazar

Engin Topuzkanamış

Dizi

Zoe Kitap: 7 – Hukuk Dizisi: 6

Sayfa Sayısı

312

Boyut

13.5 x 21 cm

Dizgi

Selin Hamzaoğlu

Kapak Tasarım

Savaş Çekiç

Yazar

Engin Topuzkanamış