Back Cover
İçeriği Gör

Spinoza Hukukçuya Ne Söyler?

❝Spinoza’nın doğa durumu ve doğa yasalarını gerçek bir doğal hak teorisiyle belirlediği düşüncesinin olası sonuçları yıkıcıdır: Doğa durumunda, başka bir deyişle başlangıç durumunda, kişi kendi kendini belirlemenin –eylemlerini doğru akla göre belirlemenin– mutlak gücüne sahip değildir; buradan çıkan sonuca göre o, ‘kendisine akıldan çok, kör tutkuları rehber edinir’.❞

 110,00  82,50

Stok kodu: 1250010049-4-1-1-1 Kategoriler: Etiketler: , ,
Spinoza hukukçuya ne söyler? Hukuk literatürüne göz atılırsa, birkaç istisna hariç, yukarıdaki sorunun cevabı bellidir: Hiçbir şey! Yine de biraz gayretle literatürdeki boşluğun gerçek bir yokluğu karşılamadığı ve Spinoza felsefesinin hukuk kuramında önemli bir yeri, daha doğrusu yerleri olduğu görülebilir. Buna karşılık, felsefeciler de çoğunlukla hukuk konusunda tabii hukukçu bir yol izlerken hukuk kuramcılarına pek ilgi göstermezler. Oysa hukuk kuramı hukuk hakkında idealist yaklaşımlar ya da ezberlerden kurtarırken, Spinoza-hukuk ilişkisinin de sağlam bir temele oturmasını sağlayabilir.
Bu derleme, hukuk kuramı, felsefe ve siyaset bilimi açısından Spinoza’nın gözardı edilemeyecek önemini vurgulamayı amaçlıyor: Bilgeler, hükümdarlar ve siyasi realizm, idam cezası, ifade özgürlüğü, iletişim hakkı, göç sorunu, kendi kaderini tayin hakkı, ütopyalar, Machiavelli, Vitoria, Suárez, Hobbes, Kant ve Kelsen’le Spinoza arasındaki düşünsel bağlar… Paolo Cristofolini’nin, Manfred Walther’in, Otto Pfersmann’ın, Marcela Rosales’in ve Cemal Bâli Akal’ın makalelerinde ele alınıyor.
Derleyen

Cemal Bâli Akal, Efe Antalyalı

Çeviri

Cansu Muratoğlu, Engin Abat, Özgür Şahin, Ramazan Kurt

Çeviri Yapılan Dil

Almanca, İspanyolca, İtalyanca

ISBN

978-605-81033-1-3

Basım

1. Basım – Ocak 2019, 2. Basım – Temmuz 2022

Dizi

Zoe Kitap: 1 – Hukuk Dizisi: 1

Editör

Cansu Muratoğlu

Sayfa Sayısı

153

Boyut

13.5 x 21 cm

Dizgi

Sevil Öcalan

Kapak Tasarımı

Savaş Çekiç

Yazar

Cemal Bâli Akal,

Diego Tatián,

Efe Antalyalı,

Manfred Walter,

Marcela Rosales,

Otto Pfersmann,

Paolo Cristofolini

Series

Hukuk